mazursko – warmińska wyprawka dz.3

dziś w dobry humor o poranku wprowadza mnie jezioro Ukiel.

Zastanawiam się nad dzisiejszą trasą, finał ma być w Iławie i kusi mnie, żeby trochę naokoło czyli przez Olsztynek tam pojechać. Ale po dwóch szaleńczych dniach dziś chciałabym jednak nieco więcej luziku zaznać, nad Jeziorakiem chwilę posiedzieć… Cisnę więc po prostej “szesnastką” korzystając z szerokiego pobocza. No i na wysokości nowopowstałego węzła  doświadczam obcowania z rozwiniętą myślą planistyczną. Skoro węzeł to musi być przecież ścieżka. Skoro musi być – to jest.

No pięknie, pięknie… Prawie:)))

Test na spostrzegawczość. Po piachu trzeba przebrnąć ładnych kilkaset metrów i wcale nie widać, gdzie i czy w ogóle ciąg dalszy ścieżki jest. Jak się już w końcu ukazał to w pakiecie  z serią nie zniwelowanych pagórów, zjazdów i podjazdów. Umordowałam się żeby ten kilometr węzła objechać. Szkoda, że podobna inicjatywa nie wystąpiła ze Gietrzwałdem, gdzie pobocze ostatecznie zanika i do skrętu do Łukty przez 3km trzeba się na wąskości bujać z TIRami. No ale za to po skręcie…

11km do Łukty przez Worliny. Ciągle wysoko na mojej rankingowej liście. Ciągle number one:)))
Tradycyjnie zakradam się na hotelowy teren w Worlinach łapać pocztówki znad jeziora Isąg.

Za Worlinami jeszcze 4 piękne kilometry do Łukty.

No i emocje narastają. Będzie cukiernia w Łukcie otwarta czy nie???
Jest! Co prawda już posezonowo od 11, ale chwilę przed już drzwi gościnnie się otwierają. A w drzwiach wita Pan Ryszard – zawsze uśmiechnięty, zawsze energiczny i w nawet największym tłumie gości zawsze znajdzie moment, żeby zapytać o zaplanowaną trasę. 

Godziny 11 jeszcze nie ma a już za mną kolejka się zaczyna ustawiać – chętnych na przysmaki nigdy tu nie brakuje. Łapię więc mega porcję doskonale wyglądającej szarlotki w opcji “na wynos” i uciekam, chociaż stoliki kuszą i nęcą:)))

Z pieczołowicie zapakowanym ciasteczkiem – oj przyjdzie niebawem jego czas – oddaję się póki co innym przyjemnościom. Kolejny smakowity odcinek traski – z Łukty pod Ostródę,

do skrętu w serwisówki do Miłomłyna. Wszystkie pagórowe serwisówki uwielbiam, ale te miłomłyńskie zwłaszcza – bo bardzo są one pagórowe. Jest zabawa! 

Na Miłomłyn mam dziś ciasteczkowy plan. Przyuważyłam podczas którejś wcześniejszej wyprawki fajnie miejsce z ławeczkami przy śluzie kanału elbląskiego. Ciepełko jest rewelacyjne,

dziś więc będzie tych ławeczek test.

Godne miejsce dla pozyskanej w Łukcie szarlotki. A szarlotka godna tego fajnego miejsca:)
Ciężko się z tego rozleniwiającego słoneczka zebrać, ale kolejne fajne kilometry czekają. 
Najpierw 16km przez Liwę

i kolejnych 8 z Samborowa.

Do Iławy zostaje 17km przez Tynwałd prowadzących, szkoda że z pierwszych siedmiu ostatnie wyboje ciągle nie zniknęły, końcówka fajna ale co z tego skoro już 5km przed Iławą zaistniała nowa ścieżka z serii “i cóż, że asfaltowa”. No ale w końcu, po lekkiej uchetce w końcówce melduję się nad Jeziorakiem (a od strony Tynwałdu idealnie nad Jeziorak się do Iławy wjeżdża).

A że do pociągu jeszcze chwila to uzupełniam kalorie w Starym Tartaku.

Dyniowe kluseczki z cynamonem. Całkiem niezłe zakończenie:))

 • DST 109.29km
 • Czas 05:50
 • VAVG 18.74km/h

mapka ze stravy jest tutaj

2 thoughts on “mazursko – warmińska wyprawka dz.3

 1. Yes yes yes Jest Cukiernia w Łukcie I pyszności
  A wcześniej…
  Pamiętam jak tak z przypadku trafiłem na Twój blog. Jak chłonąłem… I już wtedy zauważyłem, że scieżka Podlejki-Worliny-Łukta to Twoja najulubieńsza A dopiero później skumałem, że jest jeszcze zwieńczenie – Cukiernia.
  Ja dodam od siebie, że wcześniejszy kawałek od Olsztynka też musi się podobać
  Kolejna cudowna trzydniówka za Tobą.
  Rewelacja…

  1. obie wrześniowe wyprawki były cudowne, każda inna – bo jak porównać odkrywanie nowych zupełnie tras z zachwytem trasami znanymi na pamięć i “najulubieńszymi”? O Cukierni wciąż piszę “cukiernia”, a to przecież bardzo klimatyczna kawiarnia jest, zwłaszcza po dobudowaniu pięterka. Więc czym prędzej zmieniam w rekomendacjach na: Kawiarnia w Łukcie:)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *